Hlavní strana

Kamenný obchod

Facebook

DSCN7477Pořádek u vody
    Přichází jaro a sním se mnohde u vody skrze obnaženou přírodu. Naskytne nehezká podívaná v podobě hromad odpadků. Poházené obaly od rybářských návnad, chuchvalce vlasců, ale výjimkou nejsou ani plné pytle s odpadky. Pokaždé, když vidím v přírodě nepořádek. Pokládám si otázku, co to může být za lidi, že si neváží svého životního prostředí, že nechtějí žít ve slušné společnosti. Vždyť musejí kolem toho „jejich“ nepořádku chodit. Jeden by řekl, že tenhle nešvar postupem času zmizí. Že všichni pochopí, že jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Jenže pak se potkáte s lidmi, kteří pravidelně uklízejí břehy vod. A od nich se dozvíte, že každý měsíc na 500m úseku nasbírají 15-20 pytlů odpadků. Asie? Ne, ČR …

vypouštění kapraJak už vypovídá název, tento článek bude o tom jak se chovat ke rybě po ulovení a manipulaci na břehu.

1.Dostatečně velký podběrák s prostornou síťkou.
Podebírání s podběrákem s velkými rameny je o mnoho snazší  a hlavně bezpečnější pro rybu. Když už máme rybu v podběráku nesnažíme se ji nosit v síťce. Ne břehu máme připravenou podložku, sak do kterého rybu vložíme a i se síťkou podběráku přeneseme na připravené místo. Nejlépe velká podložka se zavíráním.

 

 

p4180007

Dipy, dipování

Tekutý dip mi v tašce nemůže chybět, a tak jich tam pár mám. Nechybí příchutě jako oliheň, scopex, krab, spice fish. Osvědčilo se mi nasypat do kelímku 16mm boilie a nějaký ty dny, týdny před lovem zaliji tekutým dipem, aby se dip stihl dostatečně vsáknout do nástrahy. Čím déle, tím lépe :o) V tašce mám ještě játrový dip s příchutí koření. Játra chutnají rybám všude a tak mne nejednou zachránil ve chvílích, kdy už vše zklamalo. V poslední době jsem si však oblíbil práškové gelové dipy, které mají výhodu, že není třeba čekat až se nástraha dipem nasákne, nebo až dip na nástraze zaschne. Prostě stačí smočit v dipu / vodě / či nejlépe přímo v esenci, vyválet v prášku a nahodit. Takto lze obalit prakticky cokoliv, kukuřici, foukačku, pufinu, peletu, boilie atd... Prášek se ve vodě přemění v gelový povlak, který na nástraze díky své přilnavosti dlouho vydrží.

pouštění    Je tomu už dvě desetiletí. Co jsem pustil první rybu. Ten pocit, když ryba ladně odplouvá se mi vryl hluboko pod kůži, a v té chvíli nastal zlom, kdy jsem úlovky přestal řešit jako nutnost splnit povolený limit. Začal jsem si uvědomovat, že ne všechny ryby se hojně vysazují, a že některé se vlastně nevysazují skorem vůbec (okoun, tloušť, lín, parma aj...). Ano jsou organizace, které se zabývají i jinými druhy ryb, než kapr, amur, duhák … a čest jejich práci. Je ale jasné, že drtivé většině rybářů jde právě o to jediné, o kapra. Není se čemuž divit, neb kapr je ryba, která při malé délce má slušné hmotnostní proporce. A navíc patří mezi nejbojovnější ryby. Čímž se řadí mezi nejoblíbenější ryby u nás. A vlastně nejen u nás.

16Vodní překážky, magické ukazovatele slibného místa. Potopený strom je asi nejčastější lákadlo pro zvolení místa a mnohdy nezklame. Hlavně na řekách bývá v proudu potopený strom top místem.  Na takovém místě je vždy však potřeba mít příslušné náčiní pro zdolávání. To samé taktéž platí o stulíkových polích, které mají v oblibě nejen kapři, ale líni, amuři, cejni a  jiné kaprovité ryby. Silné pevné náčiní, pro lov na kratší vzdálenost, je samozřejmostí. Nejinak je tomu i v rákosem zarostlých zátokách, kde je někdy výhodou, že když ryba zajede do rákosí, můžeme si pro ni v brodících kalhotách dojít. Osobně moc překážky pro stížené podmínky rybolovu nevyhledávám, ale trsy vodní trávy jsou pro mne vždy velkým lákadlem. U vodní trávy je výhoda, že když se ryba zamotá. Není těžké rybu z trsu vodní trávy vydolovat. Na rozdíl od potopených stromů, pilířů, nebo jiných pevných překážek, kde navíc hrozí, že se montáž s rybou uřízne a ryba tak odplave s nechtěnou přítěží, nebo v horším případě se zamotá a  může dojít k uhynutí.